NAŠE VINICE

K produkci našich vín používáme výhradně hrozny, které vypěstujeme ve vlastních vinicích.

Úplné začátky našeho vinaření jsou spojeny s vinohradem, který vysadil v druhé polovině 70. let minulého století náš otec na zahradě za domem, a s malým vinohradem vysazeným u našeho sklepa. V nich jsme se naučili základy vinohradnictví. Tyto vinohrady ale ustoupily postupem času stavebním činnostem a jiným funkcím zahrady a nyní máme vinohrady již pouze v hlavních viničních tratích kolem cesty z Moravské Nové Vsi směrem na Týnec v částech nazývaných Padělky a Stará hora.

Vinice máme vysazeny v úzkém sponu - řádky jsou široké od 150 cm do 180 cm, jednotlivé hlavy v řádku jsou vzdálené cca 90 cm ve starších vinohradech, v nových již pouze 70 cm. Větší hustota výsadby má vliv na konkurenci kořenů v půdě a to je nutí prorůstat do větší hloubky. Tím se mění příjem živin z půdy, což příznivě ovlivňuje kvalitu vína.

V meziřadí vinic máme vysety ozeleňovací travní směsi, které pozitivně působí na prokořenění půdy, obohacují půdu některými potřebnými látkami a ovlivňují vodní a tepelný režim půdy.

Oblast příkmenného pásu udržujeme nezatravněnou, ošetřujeme ji čistě mechanicky, tj. bez použití herbicidů.

mapa

 

Prvním z našich vinohradů je ten po dědovi, o který se staráme od roku 2005 a který nazýváme Starý padělek. Některé z keřů jsou desítky let staré, část vinohradu jsme postupně obnovili a nyní je v něm přes 800 hlav v tomto složení:  Ryzlink rýnský, Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlínské zelené a Frankovka.

V roce 2021 jsme odkoupili ještě vinohrad na sousedním pozemku, kde jsou na polovině zbytky směsi bílých odrůd, které budeme nahrazovat novou výsadbou, a na druhé polovině Frankovka, Cabernet Moravia a Zweigeltrebe, které navýší objem hroznů pro naše červené cuvée.

 foto_starý_padělek_2

 

Další z vinohradů nazýváme Mladý padělek a vysadili jsme jej v roce 2015. Protože byl tento rok poměrně suchý, museli jsme v prvním roce vinohrad zavlažovat. Následovaly dva roky s jarními mrazy, takže plnohodnotnou úrodu vinohrad poskytl až v roce 2018. Odrůdové složení je Ryzlink rýnský (340ks), Rulandské šedé (160ks) a Sauvignon (160ks).

 foto_mladý_padělek_2

 

Protože nám v odrůdové skladbě chyběla aromatická odrůda, vysadili jsme v roce 2018 na pozemku na okraji Moravské Nové Vsi 500 hlav odrůdy Pálava.

pálava

 

Zatím posledním přírůstkem je vinohrad U křížku v trati Stará hora, který jsme vysadili na jaře roku 2020. Je v něm vysazeno 350 hlav odrůdy Rulandské šedé a 900 hlav Chardonnay.

u_křížku

 

Mimo tyto vinohrady máme ještě menší vinohrad v areálu našeho degustačního sklepa ve vinařské uličce Zátiší, ve kterém jsou zastoupeny zejména odrůdy Veltlínské zelené, Rulandské bílé a Cabernet Moravia.

(zpět na O NÁS)

Zpět do obchodu